Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 18 sierpnia
Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

AUSTRALIJSKI WIECZÓR POETYCKO-TANECZNY

  9 kwietnia gościem naszej biblioteki była pani Elżbieta Bednarczyk. O 13.00 spotkała się z trzecioklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 3. Najpierw przeczytała dzieciom swoje bajki, m.in. „Kłótnię w tornistrze”. Potem rozmawiała z nimi na temat przesłań i morałów, jakie z nich płyną. Dzieci chętnie i bardzo dojrzale wypowiadały się na tematy: jak żyć mądrze, że trzeba szanować przedmioty, być miłym dla kolegów, rodziców, nauczycieli, nie okłamywać, nie być chciwym.

 Pani Elżbieta zachęcała do czytania, ponieważ czytanie wzbogaca nas wewnętrznie, pobudza wyobraźnię, bogaci nasze słownictwo, pozwala unikać błędów językowych, pozwala nam swobodnie wypowiadać się w grupie.

 W drugiej części spotkania nasz gość opowiadał o Australii, gdzie mieszka od 20 lat i jest obywatelem tego kraju. Dzieci były zachwycone prezentacją ukazującą barwny świat roślin i zwierząt. Wzbogaciły swą wiedzę o informacje dotyczące klimatu Australii, sposobu spędzania wolnego czasu, relacji międzyludzkich, o kraju, gdzie wszystkim żyje się dobrze, ludzie są uśmiechnięci, a wszyscy bez względu na pochodzenie i status majątkowy są wobec siebie życzliwi, nikt się nie wywyższa i nie gardzi drugim człowiekiem.

 Ostatnim punktem programu był pokaz tańca cygańskiego, który pani Elżbieta wykonała do oryginalnej muzyki cygańskiej, ubrana w piękny stylowy strój, który wzbudził zachwyt, zwłaszcza u dziewczynek. Taniec, z którego emanował romantyzm, żywiołowość i duchowość, został nagrodzony spontanicznymi oklaskami.

 Podczas spotkania dzieci zakupiły książkę autorstwa pani Bednarczyk pt „Kłótnia w tornistrze”, wraz z jej podpisem i przesłaniem. Na rozmowach o muzyce i tańcu szybko minął nam czas.

 O 16.30 rozpoczęła się druga część „australijskiego wieczoru poetycko-tanecznego” z panią Elżbietą Bednarczyk. Uczestnikami byli tym razem dorośli. Pani Elżbieta odczytała swoje wiersze, do których tematy czerpie z własnych doświadczeń i obserwacji świata. Szczególnie interesuje ją tematyka życia duchowego i roli, jaką człowiek odgrywa w świecie. W swej twórczości nie skupia się na wyszukanej formie, najważniejsze jest dla niej przesłanie, jakie płynie z poezji, a swą poezją chciałaby pokrzepić ludzkie serca, otworzyć je na bogactwo duchowych wartości, które jej zdaniem są podstawą wartościowego i szczęśliwego życia.

 Uczestnicy tego spotkania również mieli okazję obejrzeć prezentację o Australii, jej przyrodzie, relacjach międzyludzkich i wysłuchać spostrzeżeń na temat możliwości, jakie daje ludziom Australia. Słuchacze chętnie zadawali pytania na temat stylu życia mieszkańców Australii, sposobów spędzania przez nich wolnego czasu, wartości,jakie uważają za najważniejsze.

 Ponieważ pani Elżbieta jest również zawodową tancerką, w jej wykonaniu obejrzeliśmy taniec cygański i arabski. Oba przy oryginalnej muzyce i w bajecznych stylowych strojach, oba tańce wyrażały radość życia, spontaniczność, wewnętrzną równowagę, pogodę ducha i życiowy optymizm pani Elżbiety.

 Podczas spotkania nasz gość zachęcał do prowadzenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, kontaktu z przyrodą, a przede wszystkim do życzliwości, szacunku wobec drugiego człowieka i uśmiechu. Przekonywała ,że to wiele nie kosztuje, a zjednuje nam przyjaciół i przychylność ludzi. Proste! A jednak wciąż unikamy tych wartości. Naprawdę wielka szkoda! Wprowadzenie ich do naszego codziennego życia właściwie nic nas nie kosztuje, a byłoby tak sympatycznie i miło...