Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 19 sierpnia
Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Warsztaty literackie SŁOWO(S)TWORY (dla dzieci i młodzieży)

SŁOWO(S)TWORY – czyli z wizytą w pracowni poskramiania słów

Wiele rzeczy można poskromić: lwy, tygrysy i małpy, czasem też węże, no ogólnie – dzikie zwierzęta można poskromić. Czasem można poskromić panią nauczycielkę albo przeciwnie – niesfornego ucznia. Można poskromić swoje pragnienia albo swój trudny charakter, usilnie pracując nad wadami. Można poskromić swoją chęć mówienia i dać innym dojść do głosu. Ale słowa? Czy można poskromić coś, co jest tylko drżeniem powietrza? No więc, co ty mówisz? – aż chciałoby się zapytać. 

O wiele częściej zamiast co powiedzieć, zastanawiamy się JAK to powiedzieć, by przekonać tych, na opinii których nam zależy: dzieci testują siłę swoich słów na rodzicach, dziadkach, paniach w przedszkolach i szkołach, a dorośli – to już sami najlepiej wiecie, gdzie i jak (oraz jakich) słów używamy.

Lecz jest coś, co może SŁOWO(S)TWORY poskromić, coś, czego przy odrobinie trudu można się nauczyć i potem używać do woli z wielką przyjemnością. To język, którym kiedyś posługiwali się uczeni i politycy (tym ostatnim nadal się wydaje, że go używają), a dzisiaj obecny jest wszędzie: na opakowaniu ulubionych cukierków, okładce ukochanej książki, pudełku z grą, w telewizji, radiu, Internecie – słowem: wszędzie. To taki sposób mówienia, by słowo było piękne i skuteczne, żywe i odpowiednie. By przekonywało! Takiego sposobu używania słów można I TRZEBA się uczyć.

Dorota Kuśmirek-Wrzos / piątki / młodsze dzieci o godz. 16:30 / starsze o godz. 18:00 / sala kameralna