Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 22 sierpnia
Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

LIPCOWE WYPRAWY Z PIRATAMI

Skąd się wzięli piraci, jak wyglądali, czym różni się korsarz od pirata, jak wyglądało ich życie na pokładzie, jak zdobywali skarby, co to takiego bandera, abordaż… Tego i wielu innych ciekawostek dowiedziały się dzieci 2 lipca podczas pierwszego spotkania z piratami. Po pokazie ochotnicy, których marzeniem było zostać prawdziwymi piratami, złożyli podpis pod Kodeksem Pirata. Wskazówki w nim zawarte pomogły im przejść tę przemianę. Następnie przeszliśmy do tworzenia pirackiego niezbędnika, bo jak wiadomo każdy pirat powinien mieć: czapkę, opaskę na oko, kordelas czy  hak. Po dwóch godzinach uczestnicy zajęć zmienili się w  47 osobową uzbrojoną po zęby piracką załogę.

A  jak wiadomo każda załoga potrzebuje statku, dlatego też 9 lipca poznaliśmy rodzaje statków jakimi poruszali się morscy rabusie. Piroga, slup, szkuner, brygantyna, fregata oraz galeon nazwy te nie powinny być obce małym piratom. Po prezentacji  każde dziecko namalowało swój własny piracki okręt.  Gdy załoga miała już czym wyruszyć na  wielką wyprawę po tajemniczy skarb, to nadszedł czas zdobywania pirackich sprawności.  Przeciąganie liny, wiązanie węzłów, rzucanie kokosem, walka z falą, skakanie w workach oraz szorowanie pokładu to niektóre z konkurencji podczas których piraci mogli wykazać się swoją siłą, szybkością oraz sprytem. Tego dnia 51 korsarzy zdało egzamin sprawnościowy, który był przepustką do dalszej zabawy.  

Ahoj przygodo! 38 osobowa załoga za pomocą szarego papieru i kolorowych kredek stworzyła mapy skarbów i wypłynęła w morze pełne delfinów i kolorowych rybek. Wzburzone morze bezlitośnie bujało okrętem, przez co piraci co chwila zmieniali swoje położenie: lewa burta, prawa burta, rufa, pokład.  Gdy morze uspokoiło się rozpoczęło się łowienie ryb, każdy pirat za pomocą magicznej wędki złowił smakową „rybkę”.  

Tak bawiły się dzieci 2, 9 i 16 lipca. Przed nami jeszcze moc atrakcji na zajęciach 23 i 30 lipca. Początek zajęć  godz. 11.00.  Zapraszamy!