Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 22 sierpnia
Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Kolejny sukces naszego krajana!

International Guitar Festival Rust, bo tak właściwie brzmi jego nazwa, to festiwal z 15-letnią historią. Wymyślony przez Gabriela Guillena, a poświęcony postaci Johna W. Duarte, szybko stał się jednym z ważniejszych festiwali dla gitarzystów klasycznych. Michał spróbował swoich sił w konkursie po raz pierwszy od 4 lat. Jak się okazało – ze wspaniałym efektem.

Michał Bąk urodził się w Trzebnicy, a z gitarą nie rozstaje się od 7. roku życia. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a w 2009 roku z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną pod kierunkiem Marka Zielińskiego. Na swoim koncie ma dwie płyty: „La guitarra latina” (2010 rok), która ukazała się razem z książką Marioli Adamiak jako podstawa do nauki gry na instrumencie zarówno w szkołach muzycznych, jak i indywidualnie. W tym samym roku przy wsparciu ze strony Gminy Trzebnica Michał wydał swoją drugą płytę zatytułowaną „Music Journey” na której zawarł swoje interpretacje utworów Marka Pasiecznego. Warto dodać, że album ten muzyk zadedykował swojemu wujkowi, Bronisławowi Grodzickiemu, który od najmłodszych lat był dla niego ważną postacią i wzorem do naśladowania. Swój recital dyplomowy Michał zagrał w trzebnickim klasztorze sióstr boromeuszek 24 kwietnia 2010 roku, czyli w 400. rocznicę kanonizacji św. Karola Boromeusza. Koncert ten również odbył się dzięki ścisłej współpracy artysty z Gminą Trzebnica, na czele z burmistrzem Markiem Długozimą.

Od niedawna Michał współtworzy Wrocławski Kwartet Gitarowy. Liczne sukcesy muzyczne towarzyszą mu jednak już od dłuższego czasu. Jeden z wcześniejszych to zdobyte w 1999 roku I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku (kategoria do lat 13), a w 2006 roku – I miejsce na Europaischer Jugendwettbewerb fur Gitarre w Velbert (kategoria do lat 20) w Niemczech. Michał jest również wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci czy Prezydenta Wrocławia. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, a w 2006 roku odebrał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wyróżnienie w ramach programu „Mój Talent Dla Polski”. To tylko kilka wyróżnień, jakie w swojej karierze otrzymał Michał Bąk. Niemało, jak na tak młodą osobę.

Po ukończeniu Akademii Muzycznej gitarzysta zrobił sobie kilkuletnią przerwę, po której wraca z kolejnym niemałym sukcesem. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Gitary w austriackim Rust to bardzo wysoka nota.

– Każdy konkurs jest dla mnie ważny. Ten ostatni to duży sukces, również z uwagi na to, że byli tam ludzie z całej Europy, a może nawet świata. Prezentować swój talent przed taką publicznością to prawdziwy zaszczyt – mówi gitarzysta. Festiwal w Rust ma dwie konkurencje: John Duarte Guitar Competition oraz Young Players Competiton. Michał brał udział w tej pierwszej, a za swoje miejsce otrzymał nagrodę finansową i zestaw akcesoriów muzycznych.

Trzebnicki artysta w swoim repertuarze ma utwory takich mistrzów, jak J. S. Bach, D. Aguado, A. Piazzolla, J. Zawinul czy A. C. Jobim. Na konkursie w Austrii wykonał 4 utwory: "A Fantasie" Johna Dowlanda, "Gran Sonata Eroica" op. 150 Mauro Giulianiego, Etiudę nr 11 którą napisał Heitor Villa Lobos oraz "Sonatę 1990" autorstwa Leo Brouwera.

Tę najpiękniejszą ze sztuk Michał Bąk darzy uczuciem, które widać wyraźnie, gdy bierze do ręki swoją gitarę, a dźwięki z niej wydobywane wypełniają całą przestrzeń. Gra zawsze z należytą starannością i pietyzmem, przenosząc słuchaczy w inny, piękniejszy świat. W pasji Michała niezwykłe jest to, że ona właściwie nie ma końca. Już wkrótce nasz artysta wyjeżdża do miasteczka Omiš w Chorwacji, by tam wziąć udział w kolejnym gitarowym konkursie.