Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 03 sierpnia
Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Spotkanie z misjonarzem

Już 10 maja w TCKiS odbyło się spotkanie z misjonarzem, ks. Mariuszem Dębskim. Spotkanie połączone było z wystawą fotografii ks. Mariusza.

Ks. Mariusz Dębski. Urodzony w grudniu 1976 roku w Sosnowcu. Kolejne miejsca zamieszkania to Strzelin i Kamieniec Ząbkowicki, gdzie uczęszcza do Szkoły Podstawowej. W roku 1991 rozpoczyna edukację w Technikum Radiotechnicznym w Dzierżoniowie. Tam przez szkolne koło turystyczno-krajoznawcze nawiązuje kontakt z oddziałem PTTK, gdzie działa jako Młodzieżowy Przewodnik Turystyki. Wtedy rozpoczyna się jego przygoda z górami. Podczas wakacje systematycznie bierze udział w Pieszych Pielgrzymkach na Jasną Górę.

Po zdanej maturze w 1996 roku wstępuje do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W każdej wolnej chwili wraca w góry, gdzie piękno stworzenia wręcz wymusza odkrywanie Stwórcy.

W roku 2001 broni pracę magisterską z teologii duchowości, a rok później przyjmuje święcenia kapłańskie. Swoją pracę duszpasterską rozpoczyna w parafii św. Michała Archanioła w Miliczu, gdzie odpowiedzialny jest za młodzież i dzieci. W tym czasie pracuje tam również jako katecheta w Zespole Szkół Przyrodniczych. Każdego roku wraz z grupą kroczy na Jasną Górę w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Trzykrotnie jest przewodnikiem grupy XIV tejże Pielgrzymki.

W roku 2005 decyzją biskupa ordynariusza zmienia miejsce swojej pracy na parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy. Tam również pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą zarówno w parafii jak i w szkołach: Zespole Szkół Powiatowych, oraz w Szkole Podstawowej.

W pięciolecie swojego kapłaństwa w 2007 roku wraz z grupą młodzieży rusza na pielgrzymi szlak z Francji do Santiago de Compostela. Tam odkrywa nowe pragnienia i wyzwania. Efektem tego jest odbyta rok później samotna piesza pielgrzymka z Trzebnicy do Rzymu. Czas ten staje się czasem zmagań, w którym pojawiają się pytania i niesprecyzowane pragnienia. Spokoju nie przynoszą wypady w góry i kolejna piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela, tym razem z Portugalii. Wynikiem poszukiwań i duchowych zmagań jest decyzja wyjazdu na misje. Po uzyskaniu zgody swojego biskupa w roku 2010 rozpoczyna przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W międzyczasie kończy studia podyplomowe na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu uzyskując tytuł licencjata teologii. Trenuje również bieganie i startuje w Maratonie Wrocławskim.

Po ukończeniu kursu przygotowawczego w 2011 roku wyjeżdża na praktykę językową do Hiszpanii. Jest ona poprzedzona kolejną pielgrzymką do grobu św. Jakuba w Composteli. Po powrocie do kraju bierze udział w maratonie, tym razem w Poznaniu.

20 października 2011 roku po raz pierwszy staje na peruwiańskiej ziemi, gdzie wśród andyjskich szczytów rozpoczyna zupełnie nowy etap swojego życia.

(źródło: www.misjonarz.wordpress.com)

plakat_andy.jpeg