Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 02 lipca
Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Narodowe Czytanie 2018

Punktualnie o godz. 10 rano w słoneczny ranek 8 września ponad dwadzieścia osób na zaproszenie Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy zjawiło się w samym sercu miasta tj. na trzebnickim Rynku, aby w ramach ogólnopolskiej akcji, wysłuchać fragmentów wybranego arcydzieła literatury polskiej. Zainicjowana sześć lat temu akcja promująca czytelnictwo wśród Polaków „Narodowe Czytanie” objęta jest każdorazowo patronatem honorowym pary prezydenckiej RP. W bieżącym roku, ze względu na przypadającą okrągłą stuletnią rocznicę odzyskania w 1918 roku niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, wybór lektury padł na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

„Przedwiośnie”, wznawiane ponad 120 razy od momentu ukazania się na rynku wydawniczym w 1924 roku, jak również dwa razy przenoszone na wielki ekran, idealnie wpisuje się w próbę podsumowania pierwszych osiągnięć i słabości młodego Państwa Polskiego, które wyłoniło się z politycznego niebytu po ponad stu latach zaborów.

Czytanie pierwszych fragmentów „Przedwiośnia” zainicjował Burmistrz Marek Długozima, oddając głos kolejnym uczestnikom spotkania. W tym roku akcję „Narodowego Czytania” wsparli czynnie Mateusz Stanisz - Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebnicy, Barbara Smaś – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Ewelina Gładysz – pracownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, dr Sebastian Węgrzynowski – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy, a także Stanisława Kłos, Lilianna Korcyl, Janina Jędrzejczyk, Aleksandra Juniewicz, Daniel Maśluk, Dariusz Zajączkowski oraz Alicja Grzesik. Oprócz dorosłych w wydarzeniu udział wzięli także liczni uczniowie lokalnych szkół: Kamila Boczar i Anna Sychla z SP nr 1, Alicja Solczak i Hanna Kaczyńska z SP nr 2 oraz Maciej Krawiec i Małgorzata Biarda z SP nr 3 w Trzebnicy. Spotkanie wzbogacono dodatkowo o zwięzłe wprowadzenie: nawiązując do historii i idei przyświecających wspólnemu „Narodowemu Czytaniu”, omówienie listu Prezydenta RP oraz nawiązanie do 100-lecia odzyskania Niepodległości. Nieodłącznym elementem była także krótka informacja o autorze „Przedwiośnia” Stefanie Żeromskim i geneza samego utworu. Spotkanie zakończyło się wraz z wybiciem południa na ratuszowym zegarze, a kolejne „Narodowe Czytanie” w całej Polsce - już za rok.