Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest wtorek 22 września
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wędrowna Czytelnia – Zakład Opiekuńczo - Leczniczy

Młodzi ludzie rzadko myślą o starości, chorobach i o tym, że być może będą niedołężni i będą wymagać opieki ze strony innych. Niektórzy trafią do domów opieki, gdzie zostaną zaspokojone ich potrzeby fizjologiczne i medyczne, ale brak im będzie kontaktu ze światem zewnętrznym, być może będą czuć się samotni, bo nikt z rodziny nie będzie ich odwiedzał.

Tę lukę stara się wypełnić biblioteka. Jej pracownicy raz w miesiącu dostarczają książki podopiecznym Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Trzebnicy. Jest to dla nich ważny dzień i oczekują na nasze wizyty, dają nam to wyraźnie do zrozumienia. Obcowanie z książką odrywa ich myśli od chorób, cierpienia i izolacji. Pozwala choć na chwilę przenieść się w inny wymiar czasu, żyć przygodami bohaterów książki. A my staramy się spełnić ich zainteresowania czytelnicze. Choć w ten sposób chcemy się przyczynić do przerwania monotonii ich życia i nadania mu blasku. Dlatego nasza oferta to głównie książki pogodne, z optymistycznym zakończeniem i miłosnymi wątkami, które czytają zwłaszcza… panowie.

Radość pensjonariuszy z naszych wizyt sprawia, że czujemy się potrzebne i wiemy, że robimy coś pożytecznego. W grudniu, podczas naszej ostatniej w 2017 r. wizyty, dostaliśmy od pensjonariuszy własnoręcznie wykonane aniołki, a my obdarowaliśmy ich ozdobami bożonarodzeniowymi. Niektórzy z nich mieli  łzy wzruszenia w oczach i byli poruszeni tym, że ktoś o nich pamięta.

trzebnica_1__3_.jpeg