Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest wtorek 18 lutego
Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wiosenne spotkanie artystyczne

W Galerii Poddasze swoje prace przedstawiło czterech twórców. Miłośnicy malarstwa podziwiali twórczość Jana Skarżyńskiego – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Krzysztofa Hejmeja – architekta, Katarzyny Belskiej – trzebnickiej artystki oraz Ryszarda Marcjoniaka - trzebniczanina, byłego wykładowcy Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego.

,,Implozja” to tytuł cyklu 11-metrowej kompozycji obrazów Jana Skarżyńskiego, który wzbudził wielkie zainteresowanie wśród odwiedzających. Obrazy bowiem nie są namalowane; płótna zszywane, klejone, naciągane tworzą napięcia ograniczone ramami i wytrzymałością szwów. Zamknięta przestrzeń tkanin domykanych w ramach jest wolna od stereotypowych wyobrażeń o obrazie. Tematem zaskoczył odbiorców Krzysztof Hejmej, który tym razem zaprezentował sztukę sakralną w dwóch wystawach: „Ikona” - zestaw współczesnych ikon o bardzo szerokiej tematyce oraz ,,Wydany” to cykl kilku obrazów namalowanych ascetyczną gamą barw, ukazujący dramaturgię losu Jezusa przed ukrzyżowaniem. Katarzyna Belska zaprezentowała dwie wystawy: ,,Noc w Trzebnicy”, która jest artystyczną wędrówką po mieście oraz ,,Ściana” - rysunku ręki, która daje albo zabiera. Czwarta wystawa zatytułowana ,,Od Himalajów po Antarktydę'' odbyła się w sali im. Feliksa Mułki. Była to relacja fotograficzna człowieka wielkich wypraw - Ryszarda Marcjoniaka. Spotkanie wzbogacone zostało filmem z wyprawy w Himalaje w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia oraz barwną prelekcją podróżnika o wyprawie na Antarktydę.

Wiosenne spotkanie artystyczne spotkało się z wielkim zadowoleniem twórców i odbiorców, którzy przybyli do Trzebnicy. Po raz kolejny artystyczna integracja była niezwykle udana, o czym świadczą liczne odwiedziny wystaw przez zorganizowane grupy młodzieży oraz przez indywidualnych odbiorców z całej Polski. Ważnym elementem spotkania o wymiarze symbolicznym było dzielenie się chlebem artystów i odwiedzających, który z okazji spotkania upiekło Sołectwo Brzezie. Ta część spotkania przypomniała o miejscu tradycji w sztuce i o źródle rozwoju kultury, która jest nierozerwalnie związana z człowiekiem.