Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest poniedziałek 24 lutego
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Super Ferie były super!

W dniach 13-24 lutego w Gminnym Centrum Kultury i Sportu trwały Super Ferie z Kotem. Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy dzieci z Gminy Trzebnica mogły skorzystać z bogatego programu ferii. W zajęciach wzięło udział blisko kilkaset dzieci z terenu całej gminy. Z okazji przypadającego 17 lutego Międzynarodowego Dnia Kota bardzo hucznie obchodziliśmy to święto razem z naszą trzebnicką maskotką – Super Kotem.

KULTURA

Wędrówką po Kocich Ścieżkach dzieci rozpoczęły ferie w GCKiS. Uczestnicy zajęć zamieniali filmowe postaci w koci dizajn. Pojawiły się ciekawe wcielenia kotów i plastyczne opowieści: kocia wojna, koci słodziak, koty w lesie, koci początek, koci koncert. Mali artyści dowiedzieli się, że piękny obraz powstaje nie tylko przy pomocy farb. Tworzyli także oryginalne kompozycje malarskie, przedstawiające Kocie Maski oraz obrazy 3D, gdzie koty wyszły z ram i zawędrowały z dziećmi do pięknego kociego miasteczka, zaprojektowanego przez Mieczysława Łokietko.

W pracowni rękodzieła Guzik dzieci zajmowały się Kocimi Robótkami. Podczas zajęć wykonywały notes w kształcie kota, a także kocią ramkę z filcu. Wyobraźnia dzieci nie ma granic, co widać było po wykonanych robótkach. Dodatkową atrakcją było zdjęcie wykonane Polaroidem, które mali rękodzielnicy mogli od razu włożyć do swoich pięknych ramek. Nie obyło się bez zabaw integracyjnych i zgadywanek.

Kocie Fotografie zdominował Polaroid. Dzięki fotografii natychmiastowej dzieci mogły zobaczyć magię powstawania zdjęcia. Trzeba przyznać, że technika polaroida zaczarowała wszystkich do tego stopnia, że została wykorzystana również w tworzeniu komiksu. Do tego zadania bardzo pomocny okazał się nasz specjalny gość - Super Kot, który z chęcią pozował do zdjęć.

Podczas ferii było także tanecznie i wokalnie. W trakcie trwania zajęć baletowych, dzięki instruktor Lilianie Iwanowej dzieci poznały podstawowe figury baletowe i nauczyły się prostego układu z elementami choreografii z musicalu Cats. Natomiast Kocich Śpiewów uczyła instruktor Aneta Góral.

Pewnego dnia Sala Animacji GCKiS zamieniła się w laboratorium chemiczne. Gotowe zestawy małego chemika oraz proste odczynniki chemiczne jakie można znaleźć w zasobach kuchennych każdego domu pozwoliły dzieciom na wesołą zabawę poznawczą. Dowiedzieliśmy się czym jest PH, kwas i zasada. Mali chemicy doprowadzili również do reakcji chemicznej przy użyciu sody oczyszczonej oraz stworzyły własnego "glutka", którego mogły zabrać do domu.

17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota w artKawiarni GCKiS odbył się wielki bal karnawałowy. Instruktor Justyna Łukasiewicz uczyła dzieci przeróżnych tańców. Czas upłynął nam na zabawach i zgadywankach. Nie zabrakło również muzycznych hitów każdej dziecięcej imprezy. Gościem specjalnym balu był Super Kot, który świetnie bawił się ze wszystkimi. Czas przeznaczony na zabawę upłynął nie wiadomo kiedy. Ten bal na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Nie tylko tańce karnawałowe był atrakcją w tym szczególnym dniu. Do Trzebnicy bowiem przyjechał teatr Blaszany Bębenek z przedstawieniem "Kot w butach". W sali kinowo-widowiskowej GCKiS odbył się spektakl, w którym czynny udział brały dzieci siedzące na widowni, a muzyka, wspólne tańce i zabawy sprawiły, że dzieci z terenu gminy oraz przedszkolaki wychodziły z przedstawienia z uśmiechem na twarzy.

Super Ferie z Super Kotem zakończyliśmy wędrówką po wystawach, zabawami i quizem w przestrzeni Kociego Miasta. Podczas wszystkich zajęć dzieci były obdarowane słodkim kocim poczęstunkiem w postaci bułeczki lub pączka oraz pysznego mleczka.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok!

 

SOŁECTWA

W tym roku z programem feryjnym odwiedziliśmy Masłów, Koniowo, Szczytkowice, Komorowo, Komorówko i Taczów Wielki. Spotkania zaczynaliśmy od przedstawienia się i integracji. Jako że w prowadzeniu zajęć towarzyszyli nam wolontariusze ze stowarzyszenia Semper Avanti, dzieci zgadywały z jakich krajów pochodzą. Potem wspólnie uczyliśmy się piosenki pt. "Super Kot" a następnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę, w której hasła stanowiły imiona trzebnickich kotów. Po tej części zadania dzieci wykonywały piękne, kolorowe podkładki pod kubki z filcu w dwóch wariantach: kota i myszki. Podczas krótkiej przerwy był czas na poczęstunek – pyszne drożdżówki z nadzieniem, bułki z serem, a w Tłusty Czwartek zajadaliśmy smakowite pączki. Gdy dzieci nabrały sił, przystępowaliśmy do zabaw przygotowanych przez wolontariuszy – drużynowych zawodów o figurkę kota, przeciągania liny, gry w "Psy i koty", zwierzęcego "Memory", a gdy wystarczyło nam czasu, tańczyliśmy przebojowy taniec Sida z Epoki Lodowcowej oraz "Choco-choco". W każdej miejscowości panowała niesamowita, rodzinna atmosfera, a dzieci bardzo chętnie wykorzystywały swoją znajomość języków i uczyły wolontariuszy języka polskiego. Do niektórych miejscowości zawitał Super Kot, sprawiając dzieciom ogromną niespodziankę. Każdy chętnie przybijał z nim piątki. Ogrom radości, wdzięczności i uśmiechu sprawił, że trudno było nam opuszczać świetlice.

 

SPORT

Sportowa oferta podczas ferii obejmowała różnego rodzaju zajęcia ruchowe.
Wystartowaliśmy Turniejem Modelarskim na Hali Sportowej, w trakcie którego pod okiem Stefana Widurskiego dzieci mogły polatać zdalnie sterowanymi helikopterami i samolotami piankowymi. Największą atrakcją był pokaz halowych modeli latających.
Na Hali Sportowej nie brakowało także innych sportowych emocji. Graliśmy w Mega Gry Halowe, m.in. w twistera, chińczyka, bierki, oraz domino. Podczas zajęć pod nazwą "Kocie Fiflaki" odwiedził nas sześciokrotny Mistrz Polski w judo Maciej Kostrzewa, aby zaprezentować dzieciom różne chwyty i elementy samoobrony. Na zajęciach z badmintonem - "Kocia Rakieta", instruktor Łukasz Nowakowski uczył dzieci podstawowych chwytów rakiety, różnych uderzeń oraz postawy na boisku i prawidłowej pracy nóg. Dodatkowym atrybutem zajęć było wiele ćwiczeń i zabaw z rakietą, które pozwoliły wszystkim oswoić się ze sprzętem sportowym. Na Hali Sportowej pojawił się także Kot Rajdowiec, który znalazł czas, aby kibicować dzieciom w wyścigach samochodów zdalnie sterowanych. Mali rajdowcy jeździli na czas po specjalnie wytyczonym torze wyścigowym z różnymi przeszkodami. Warto dodać, że piłka nożna zdominowała sportowe zajęcia dowolne. Okazuje się, że na pytanie: "dzieciaki, w co chcecie pograć?" wszyscy zgodnie krzyczeli: "w nogę!".
Podczas tych sportowych spotkań towarzyszyło wiele emocji. Nie brakowało uśmiechu, radości, a także zdrowej sportowej rywalizacji. Na zakończenie każdych zajęć otrzymywaliśmy słodkie upominki.
Na Lodowisku Miejskim na terenie Kompleksu Boisk Orlik mogliśmy wziąć udział w grach i zabawach pod nazwą "Kocie Piruety". Dzieci próbowały swoich sił łyżwiarskich na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Zadania jakie na nas czekały to m.in. trafienie krążkiem w bramkę, jazda sprintem na czas, prowadzenie krążka, jazda slalomem na czas, oraz rzuty do celu. Mogły również zmierzyć się w nowej dyscyplinie jaką był hokej na lodzie. Wszyscy mali sportowcy dzielnie walczyli, aby zdobyć jak największą ilość bramek.

 

BIBLIOTEKA

Ferie w bibliotece upłynęły pod znakiem kocich historii, tych bajkowych i nie tylko. „W królestwo kotów” wprowadził nas swoim wierszem Ludwik Jerzy Kern. Na zajęciach pojawił się również Kot w Butach, Filemon, Bonifacy, Klakier, Garfield, Łebski Harry, Kocia Ferajna… i oczywiście nasze trzebnickie koty z Super Kotem na czele. Świętowaliśmy również Dzień Kota, który obchodzony jest w Polsce 17 lutego. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat naszych puszystych ulubieńców, wszystkie informacje pochodziły z książki „Zły Kocurek. Sto lat” Nicka Bruela. Koci temat wywołał wśród nas wiele emocji. Sympatie do kotków dzieci wyrażały również podczas prac plastycznych, gdzie wykorzystując różne techniki ochoczo wyczarowały: mruczusia, koci domek z puzzli 3d, kotka – pacynkę, puszyste, egzotyczne kocury, urodzinowe ozdoby, myszołapa - zabawkę oraz wyjątkową mleczną laurkę dla czworonożnych przyjaciół. Dodatkowymi atrakcjami były prezentacje multimedialne o przeróżnych rasach kotów oraz teatrzyk. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że uwielbiamy koty, bo są śliczne, puszyste i wspaniale nadają się do przytulania.

 

KINO

W ramach ferii zimowych w Kinie Polonia w sali kinowo-widowiskowej dzieci mogły bezpłatnie obejrzeć dwie bajki "Robaczki z Zaginionej Doliny" oraz "Zakochany Wilczek". Po projekcjach filmów odbywały się warsztaty, podczas których dzieci malowały bohaterów bajek na ceramicznych kubkach. Po wykonanej pracy, w ramach relaksu, odbyły się zabawy integracyjne typu "Zombie" oraz filmowe "czółko" czyli innymi słowy w nowej wersji kalambury. Na koniec zajęć mali miłośnicy kina obejrzeli jak w praktyce działa kino. Widzieli jak operator uruchamia projektor, ustawia dźwięk i opuszcza ekran. Trzeba przyznać, że dzieci miały nie lada szczęście, bo nie każdy ma okazję zobaczyć jak wygląda kino od kuchni.


Film z ferii dostępny jest pod tym linkiem