Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 09 lipca
Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
KULTURA

Rodzinne zmagania kolarskie

W niedzielę 22 maja Rynek i jego okolice zminiły się w rodzinny teren zmagań. Właśnie tego dnia odbyło się czwarte Rodzinne Uliczne Kryterium Kolarskie o Puchar Burmistrza Gminy Trzebnica. Dopisali nie tylko uczestnicy, którzy przyjechali do Trzebnicy z calego województwa, ale także pogoda. 

Jak co roku organizatorami tego sportowego wydarzenia byli - Gmina Trzebnica oraz Kolarskie Klub Sportowy Trzebnica. W zawodach wzięło udział w sumie ponad 160 zawodników. Zawodników podzielono na trzy grupy wiekowe, z których każda miała do pokonania inny dystans. Najmłodsi - wśród nich kilkulatki - do pokonania miały dystans 300 metrów. Do ośmiu lat. Grupa wiekowa 9-12 jechała 1200 metrow., natomiast 13-17 - 2400 metrów. 

O godzinie 12 wyścig rozpoczęli dorośli. Panowie mieli do pokonania trasę o długości 27,5 kilometra, Panie oraz zawodnicy amatorzy mieli do pokonania dystans trzech okrążeń. W sumie 16,5 km. Pięciokilometrowa pętla wyznaczona naterenie miasta prowadziła między innymi przez tereny rekreacyjne stawow trzebnickich, oklice Bazyliki Św. Jadwigi, Deptak oraz Rynek Trzebnicki. Trasa byla malownicza, ale jednocześnie trudna. Nawet nieduże wzniesienia dały się we znaki zawodnikom. Start i meta zlokalizowane zostały przy Ratuszu, na Rynku trzebnickim. 

Wśród dzieci do 8 lat najwyższe miejsca zajęli - Pola Sulżycka, Weronika Giszterowicz i ex aequo Hanna Leżaj i Karolina Tas. W kategorii dzieci 9-12 lat na najwyższym podium stanęła Iga Cioch. Zaraz za nią Natalia Rau i Justyna Wysota. Natomist w grupie wiekowej 13-17 dziewcząt pierwsze miejsce wywalczyła Iga Cioch, drugie Oliwia Walenców, trzecie - Natalia Janda. W grupie chłopców - Aleksander Śliwiak oraz Maksymilian Sulżycki.

Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem okazał się Piotr Sułek. Pokonał pięć pętli z czasem 00:38:14. Wśród kobiet - Katarzyna Dubiel z czasem 00:27:06. W kategorii kolarzy-amatorów miejsce na najwyższym podium wywalczył Kozłowski Marcin z czasem 00:22:54. Kobiety i kolarze-amatorzy mieli do pokonania 3 pętle.

Trzebniccy zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki także zostali nagrodzeni. Wśród nich - Paweł Buczak z klubu Szerszenie, Łańcucki Krzysztof i Lasota Wiesław z KKS Trzebnica. Uhonorowano także zawodnika, który przekroczył matę jako ostatni - Kuzana Henryka. Mimo bardzo trudnej, selektywnej trasy, na której odpadło blisko 40 zawodników, dał radę i przekroczył linię mety.

Ponadto organizatorzy nie zapomnieli o Zdzisławie Cyganiku, który kolejny rok z rzędu w czasie trwania kryterium naprawiał bezpłatnie wszystkie uszkodzone jednoślady przyprowadzone do niego przez mieszkańców. Jest on także głównym mechanikiem akcji "Podaruj rower".

Wszystkich zwycięzców nagrodził burmistrz Marek Długozima. Spośród uczestników rozlosowano szereg nagród, łącznie z główną - profesjonalnym rowerem dla dzieci oraz kołami do rowerów.

Wydarzenie organizowane było przez Gminę Trzebnica, Gminny Kolarski Klub Sportowy, Gminne Centrum Kultury i Sportu. Patronatem medialnym wydarzenia objęła Panorama Trzebnicka. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia był m. in. Ryszard Szurkowski, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy szosowych, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwunastokrotny mistrz polski oraz prezes Polskiego Związku Kolarskiego, a także czołówka polskich kolarzy - Jan Falatyn, Jan Brzeźny, Jan Jankiewicz, Grzegorz Fajkowski, Janusz Bieniek oraz Henryk Charucki.

Pomysłodawcy wyścigu - Bogdan Zieliński i Roman Węglarski, założyciele Gminnego Kolarskiego Klubu Sportowego, na co dzień wielcy pasjonaci kolarstwa, twórcy akcji "Podaruj Rower" podkreślili zgodnie, że z każdym rokiem impreza cieszy się dużym zainteresowaniem.           - Niezwykle mnie cieszy to, że w zawodach uczestniczą całe rodziny. Oznacza to, żę coraz chętniej spędzamy czas aktywnie - mówi Roman Węglarski. - Dzięki takim wydarzeniom pobudzamy do ruchu coraz większe grupy mieszkańców. W gminie mamy ogromne możliwości, by trenować i żal nie korzystać z takich atrakcji - dodaje. Zaznacza jednocześnie, że wydarzenie jakim jest Kryterium Kolarskie nie doszłoby do skutku, gdyby nie wsparcie burmistrza Marka Długozimy. - Zawsze jest otwarty na pomysły, szczególnie te, które propagują zdrowy styl życia - podkreśla.

Burmistrz z kolei, komentując przebieg niedzielnego wydarzenia, podkreślił, że bardzo ważne jest by dać szanse rodzinom na wspólne i aktywne spędzxanie czasu. - Od wielu lat Trzebnica angażuje się w organizowanie takich sportowych imprez. Wiele z nich, jak na przykład to Kryterium Kolarskie, na stałe wpisało się w terminarz wydarzeń. Jestem dumny, że trzebniczanie chcą i potrafią tak wspaniale spędzać czas - mówi burmistrz Marek Długozima jednocześnie dziękując pomysłodawcom za zaangażowanie w kolejną edycję tego przedsięwzięcia.