Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 25 sierpnia
Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Relacja z pierwszego tygodnia ekoFerii

EkoFerie KULTURA

Bogaty program ekoFerii z powodzeniem i twórczo wypełnił czas młodym mieszkańcom Gminy Trzebnica odciągając ich od alternatywy spędzania wolnych chwil przed komputerem.

Program rozpoczęły warsztaty filmowe, które były okazją do świetnej zabawy oraz odkrywania tajników tworzenia animacji poklatkowych z wykorzystaniem materiałów plastycznych i ekologicznych. Esencją warsztatów stały się wyreżyserowane przez dzieci animowane filmy krótkometrażowe, które już wkrótce będzie można obejrzeć na stronie GCKiS oraz na Facebooku.

Na zajęciach kulinarnych panowały leśne przysmaki. Dzieci stworzyły piękne jeże i smakowite szyszki. Praca nad smakołykami wymagała nie tylko kreatywności ale talentów manualnych. Wszystkie dzieci poradziły sobie wyśmienicie. Nie trzeba chyba dodawać, że każdy z satysfakcją degustował własne wyroby. Zabawa była przednia, a śmiechom nie było końca.

Podczas warsztatów rękodzieła zadaniem dzieci było wykonanie florystycznej aranżacji pt. ”Las w słoiku”. Dzieci układały ziemię, kamyki, korę i rośliny, tworząc miniaturowy las. Sprawiło im to wiele radości, choć zadanie nie należało do łatwych. Pomocą służył także jeden z wolontariuszy ze stowarzyszenia Semper Avanti - Areg. W piątek, podczas ekoBalu będzie można podziwiać ich twórczość w ramach wystawy na sali Retro w GCKiS. Młodsze dzieci biorące udział w warsztatach rękodzieła tworzyły Skarpetkowe Pacynki, wykorzystując guziki, filc i kolorowe tasiemki. Tematem przewodnim były zwierzęta leśne takie jak sowa, lis, jeż, dzik czy sarna. Po zakończonej pracy dzieci bawiły się wspólnie w leśne przygody. 

W środku tygodnia odbyło się interesujące spotkanie z podróżnikiem. Bolesław Grabowski- wieloletni nauczyciel; ukończył studia geomorfologiczne we Wrocławiu. Kocha podróże i uwielbia obserwować różne kultury. Zwiedził: Japonię, Australię, Peru, Boliwię, Kanadę, USA, Indie, Egipt, kraje Afryki Środkowej i całą Europę. Na spotkaniu w Trzebnicy podczas ferii zimowych 2016 przybliżył barwnie kulturę Południowej Afryki, którą ostatnio zwiedzał. Przedstawił codzienne życie mieszkańców na pustyni, w puszczy, nad oceanem oraz w urbanistycznej części lądu. Młodzi miłośnicy kina i przygód, w ramach darmowego seansu zorganizowanego przez Kino Polonia 3D, obejrzeli emocjonującą bajkę „Tarzan. Król dżungli.” Dzieci były pod wrażeniem i wypytywały o kolejne seanse. Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem Kina Polonia 3D na okres ferii. Geometryczny las w pracowni malarstwa był próbą podjęcia działań naśladujących główne tendencje awangardowe. Mali uczestnicy w sposób eksperymentalny poznawali świat geometrii poprzez przekraczanie miejsc mając do dyspozycji farby, pędzle i sztalugi. Tworzyły w swych obrazach: ład i harmonię, kierując się stałymi zasadami. Z zaciekawieniem poznawały fragmenty sztuki geometrycznej, tworząc swe małe dzieła sztuki - geometryczny las: rąk, drzew, betonowych bloków. Barwne, wielkoformatowe prace będzie można obejrzeć na wystawie od 15 lutego 2016 r. Już teraz zachęcamy do odwiedzania wystawy!

Pierwszy tydzień ekoFerii w Gminie Trzebnica zwieńczył ekoBal Karnawałowy. Na kolorowo ustrojonej Sali Retro zebrało się kilkudziesięciu małych przebierańców. Pracownicy GCKiS przygotowali dla dzieci serię zabaw i gier zespołowych oraz tańce integracyjne. W działaniach wspomagał ich Flavio - jeden z wolontariuszy z organizacji Semper Avanti, któremu tak spodobało się w Trzebnicy, że postanowił przyjechać specjalnie na ekoBal. Zabawy i radości nie było końca!

ekoFERIE z biblioteką

2.02 - Ekologiczne dzieciaki, czyli Bon Ton w przyrodzie. Na pierwszych zajęciach z cyklu Zielona Biblioteka wspólnie z dziećmi rozmawiano o tym jak należy postępować, by żyć w zgodzie z przyrodą. Odbyła się dyskusja co można zrobić, aby przyczynić się do ocalenia planety. Następnie każdy z uczestników wykonał pracę plastyczną, przedstawiającą jego wizję ratowania Ziemi. Najładniejsze prace zostały nagrodzone, a pozostałe osoby otrzymały słodką nagrodę pocieszenia.

4.02 - Świat w kolorze zielonym. Na spotkaniu dominował kolor zielony. Uczestnicy wspólnie z Ekoludkiem ułożyli Zielony Regulamin Przyjaciela Ziemi. W części plastycznej przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu dzieci stworzyły m. in. tekturowy las, styropianowe leśne ludki i piękne, kolorowe kwiaty. Wykonane prace wywołały sporo pozytywnych emocji.