Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 25 sierpnia
Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Trzebnickie mażoretki "AIDA" na tamborradzie

Trzebnickie Mażoretki AIDA, działające przy Gminnym Centrum Kultury, 20 stycznia br. wzięły udział w odsłonie hiszpanskiego święta, które tradycyjnie tego dnia rozbrzmiewa na ulicach San Sebastian. Wydarzenie ma na celu symboliczne połączenie dwóch najważniejszych miast w Europie, boiwiem San Sebastian wraz z Wrocławiem są w tym roku Europejską Stolicą Kultury.

Uczestnikami wrocławskiej Tamborrady, która odbyła się w Hali Orbita, było blisko 3000 dzieci i młodzieży z Wrocławia i Aglomeracji Wrocławskiej. W myśl tradycji Basków na własnoręczniewykonanych instrumentach: bębenkach, deseczkach i grzechotkach wykonały "Marsz San Sebastian" oraz utwór "Wroclove". Do wykonawców dołączyły orkiestry mundurowe oraz trzebnickie Mażoretki "AIDA", prezentując zebranym imponujący występ. Znane polskie i światowe utwory zagrały wspólnie orkietra policyjna i wojskowa pod batutą Mariusza Dziubka z "Dzibek Band".

Ogromnie się cieszę, że trzebnickie mażoretki tak pięknie promowały naszą gminę podczas Tamborrady - jednego z pierwszych wydarzeń otwierających Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Jestem dumny z tego występu tym bardziej, że była to jedyna grupa mażoretkowa biorąca udział w tym barwnym i pelnym pozytywnej energii wydarzeniu. Gratuluję! - powiedział burmistrz Marek Długozima.

Warto przypomnieć, iż Tamborrada to baskijskie święto bębnów obchodzone 20 stycznia w San Sebastian; ta wesoła tradycja łącząca wszytskie pokolenia ma swoje apogeum w południe, stąd dzięki łączom satelitarnym w tym czasie wybrzmiały tysiące bębenków, beczek i desek przy akompaniamencie orkiestry. Dzięki temu Baskowie mogli zobaczyć, jak ich święto obchodzone jest w partnerskim mieście.