Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 18 sierpnia
Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Narodowe Czytanie 2015 - relacja

Narodowe Czytanie zainicjował w 2012 roku ówczesny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.

Do tej pory czytaliśmy utwory Aleksandra Fredry i Henryka Sienkiewicza. 5 września odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której czytaliśmy wspólnie „Lalkę” Bolesława Prusa. Specjalnie na tegoroczną akcję została przygotowana adaptacja tej powieści. Podzielono ją na rozdziały, z których każdy stanowił oddzielną opowieść. Autorem adaptacji był Bronisław Maj, literaturoznawca, poeta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pogoda tego dnia dopisała, a rekwizyty (których użyczył nam Pan Adrian Opałka), oprawa plastyczna i muzyka, wytworzyły odpowiedni klimat i przeniosły nas w świat bohaterów dziewiętnastowiecznej Warszawy.

Czytających powitała Izabela Jaworska, kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy. Na początek zostaliśmy wprowadzeni w świat przedstawiony w powieści - tło historyczne czytanego utworu  przedstawiła nam pani Dorota Krawiec – filolog polski, wieloletnia pedagog, właścicielka Centrum Edukacji Humanistycznej. Następnie głosu bohaterom „Lalki” udzielili: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, który pokrótce opisał nam, jak wygląda firma Mencel – Wokulski z punktu widzenia przeciętnych warszawiaków; następnie sekretarz Gminy Trzebnica, Daniel Buczak, przedstawił jak przebiegała kariera Wokulskiego i skąd wziął się jego majątek; zaś pani dyrektor Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu zaprezentowała nam postać starego subiekta Ignacego  Rzeckiego. Dalsze losy bohaterów przedstawiali kolejno: Joanna Marynowska-Partyka - pracownica MiGBP w Trzebnicy; grono zaprzyjaźnionych czytelniczek biblioteki: Alicja Grzesik, Katarzyna Nadzieja-Popielarz, Paulina Ziembińska, Aleksandra Juniewicz, Ewa Bednarz – nauczyciel SP nr 2, która przyszła na wspólne czytanie wraz z grupą młodzieży z klasy VI; Agnieszka Zalewska, Ewa Kania; ostatnią osobą, która przedstawiła nam dzieje Wokulskiego była Cecylia Śmieszkowska- dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy.

Naszemu czytaniu towarzyszył kiermasz „Zabierz książkę do domu” zorganizowany z darowanych książek. Dzięki tym darom,  wybór książek „do zabrania”, był bardzo urozmaicony i „łowcy” książek mogli trafić na coś naprawdę wyjątkowego.

Atrakcją akcji była pieczęć, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, służyła do przybijania pamiątkowego stempla w egzemplarzach „Lalki” przyniesionych przez czytających, bądź przybijanych na ozdobnym papierze. Inni stawiali też pieczęć w „kiermaszowych” książkach.

Dzieci również miały swoją strefę, gdzie zorganizowano dla nich zabawy plastyczno-literackie związane z czytaną powieścią. Maluchy mogły wykazywać się inwencją twórczą i za pomocą  odpowiednich kolorów ubrać parę bohaterów – Wokulskiego i Izabelę w papierowe kostiumy z epoki.  Powstałe w ten sposób kukiełki czytelnicy zabierali ze sobą do domu. Dzieci zapoznały się również z historią zabawki, jaką jest lalka.

Podczas spotkania można było również wstąpić do Biblioteki Miejsko-Gminnej, z czego mieszkańcy skwapliwie korzystali.

Wspólne czytanie  na trzebnickim Rynku było okazją do włączenia się mieszkańców Gminy do ogólnonarodowej akcji promującej najznamienitszych pisarzy polskich. Raz jeszcze przekonaliśmy się, że wspólne czytanie łączy społeczeństwo i generacje, mieliśmy bowiem wśród czytających „Lalkę” trzy pokolenia jednej rodziny: babcię, córkę i wnuczkę.

Mamy nadzieję, że w następnym roku, przysłuchujący się akcji obserwatorzy również przyłączą się do wspólnego czytania, które w całej Polsce rozbrzmiewało w ponad dwóch tysiącach miejscowości!