Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 18 sierpnia
Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wakacje z kulturą w Trzebnicy

Początek wakacji szkolnych to również początek kulturalnych wakacji w Gminie Trzebnica! W samym sercu miasta – trzebnickim Ratuszu dzieci „podróżowały” po różnych zakątkach świata. Projekt zorganizowany przez Gminę Trzebnica trwał pięć tygodni, a każdy z nich dotyczył innej kultury: Polski, Indii, Brazylii, Afryki i Hiszpanii.

Podczas zajęć uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale również poznali najważniejsze i najciekawsze elementy kultur poszczególnych państw. W tygodniu polskim najpiękniejsze legendy i tradycje były motywem przewodnim zajęć. Dzieci wykonywały kolorowe smoki, zamki i tańczyły krakowiaka. W kolejnym tygodniu poznały niezwykle barwne, pełne aromatycznych przypraw i różnorodnej kultury Indie. Podczas zajęć własnoręcznie wykonały mandale z ryżu i kolorowe słonie z filcu, nauczyły się zakładać kobiece sari, zaklinać węże, a także poznały smaki i zapachy indyjskiej kuchni. Podróż do gorącej Brazylii wypełniły zabawy muzyczne i ruchowe. Uczestnicy stworzyli zespół muzyczny – batucada i dali koncert, przechadzając się deptakiem i przyciągając uwagę spacerujących. Zdobienie koszulek symbolami Brazylii sprawiło dużo frajdy, tym bardziej, że każdy wziął swoją do domu. Na koniec tygodnia sala w Ratuszu zmieniła się w kolorowy las deszczowy z Amazonii i stanowiła piękne tło do zdjęć. Czwarty tydzień cieszył się wcale nie mniejszą popularnością wśród dzieci. Afryka okazała się dla nich fascynująca i zaciekawiła bogactwem kulturalnym. Uczestnicy zrobili piękne maski afrykańskie (których wystawę można oglądać w Ratuszu), kolorowe krokodyle z papieru, makaronowego węża oraz wodospad Wiktorii malowany dłońmi. W ostatnim tygodniu poznali najważniejsze zwroty po hiszpańsku, a także artystów i ich dzieła, miasta, zabytki i kulturę. Dzieci zrobiły kastaniety, zatańczyły flamenco, stworzyły dzieło z figur geometrycznych, inspirując się kubizmem i twórczością Picasso oraz kolorowe wachlarze (wystawa w Ratuszu).

Nauka i dobra zabawa wypełniły pięć wakacyjnych tygodni. Uczestnicy zajęć potrafią skojarzyć elementy kultury z danym krajem i poznali wiele ciekawostek na temat ludzi i ich zwyczajów. Spotkania z różnymi kulturami świata cieszyły się dużą popularnością i udowodniły, że wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne.