Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest niedziela 25 sierpnia
Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Wakacje 2015 Tydzień Polski

W poniedziałek, 6 lipca, rozpoczął się pierwszy tydzień projektu wakacyjnego „Kultury Świata na Terenie Trzebnicy”. Dotyczył on kultury Polski i odbywał się w samym sercu miasta, czyli w trzebnickim ratuszu, gdzie organizowane były zajęcia kulturalne i biblioteczne dla dzieci w wieku szkolnym.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od znanej polskiej legendy o Smoku Wawelskim. Po obejrzeniu krótkiej bajki, opisanej przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowanej przez Mariana Walentynowicza, dzieci wykonały najprawdziwsze smoki ziejące ogniem. I choć były zrobione z papieru i bibuły, mocno pobudziły dziecięcą wyobraźnię. Wielką radość sprawiła również wszystkim zabawa integracyjna „Królowie i Zamki” oraz wspólne opowiadanie legendy.

Wtorki to dni biblioteczne. W trakcie zajęć dzieci poznały mnóstwo ciekawych faktów o naszej ojczyźnie. Z chęcią dzieliły się swoją, wyniesioną ze szkoły, wiedzą podczas rozmaitych dyskusji oraz w trakcie tworzenia prac plastycznych. Pod hasłem „Polska – to lubię!” powstała kolorowa mapa kraju wykonana z zakrętek oraz barwne łowickie koguciki z talerzyków i serwetek.

Kolejny dzień kulturalny upłynął pod znakiem zajęć technicznych. Po krótkiej prezentacji polskich zamków i ich rozmieszczenia na terenie kraju, dzieci dostały nie lada zadanie. Miały skonstruować zamek z kartonów od pizzy, tak aby można je było dowolnie przestawiać, przenosić i układać. Wielkie kartonowe klocki, po ozdobieniu, prezentowały się niesamowicie. Tworzenie i burzenie budowli na trzebnickim rynku oraz zabawa integracyjna „Złap ogon smoka” dały wszystkim ogromną frajdę.

Trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie z kulturą Polski miało charakter ruchowo – taneczny. Dzieci poznały kroki do jednego z najbardziej znanych tańców narodowych, czyli krakowiaka. Nauka nie zajęła dużo czasu i już po chwili wszyscy mogli cieszyć się skocznym tańcem wokół zamku. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało upominek od Gminy Trzebnica i dyplom z podziękowaniem za uczestnictwo w Tygodniu Polskim.