Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 22 sierpnia
Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Jak rozwijamy pasje i zainteresowania?

Kolejny rok pełen ciekawych wyzwań,  emocji już za nami. Wraz z końcem roku szkolnego, swoją działalność kończą sekcje i koła zainteresowań. W 19 bezpłatnych, różnorodnych tematycznie zajęciach organizowanych przez Gminę Trzebnica– zarówno sportowych, jak i kulturalnych – uczestniczyło  kilkaset osób. Wśród nich dzieci, młodzież i dorośli. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje pasje, zdobywać ciekawe umiejętności, stawiać czoła wyzwaniom.

Dzieci w wieku przedszkolnym znalazły swoje miejsce w Kolorach Tęczy. W Ratuszu w każdy poniedziałek tworzyły małe dzieła sztuki z wykorzystaniem surowców wtórnych. Przekonały się, że niemal każdy materiał, który wydawać by się mógł bezużyteczny, jest idealny do zabaw plastycznych! Liście, gałązki, kasztany, żołędzie, plastikowe nakrętki, butelki, słoiki, sól, wata i mnóstwo kolorowego papieru służyły dzieciom do robienia wspaniałych i kreatywnych figurek przestrzennych, ozdób, kartek okolicznościowych i zabawek.

Starsze dzieci miały możliwość uczestnictwa w Pracowni Rozwoju Aktywności Twórczej oraz Pracowni Malarstwa i Rysunku, które odbywały się raz w tygodniu z podziałem na dwie grupy. Łącznie 44 uczestników rozwijało swoje umiejętności i percepcję. Zaczynając od prostych form, krok po kroku dowiedziały się jak zbudować przestrzeń, kompozycję  i stworzyć nastrój obrazu oraz operować światłocieniem.  Za pomocą pędzla malowały własną wizję świata. Ponieważ farby dają nieograniczone możliwości, uczestnicy rozwijali swoją wyobraźnię i przelewali  kreatywność na papier.

Zarówno dzieci z Kolorów Tęczy, jak i pracowni artystycznych uczestniczyły w projektach takich jak Przylot Bocianów czy Festiwal Tradycji i Obrzędów. Ich prace można było podziwiać na licznych wystawach w Ratuszu.

A co dla dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkola i w godzinach przedpołudniowych mogą uczestniczyć w zajęciach? Specjalnie dla nich działała sekcja rytmiczno-plastyczna o nazwie Skaczące Nutki. Muzyka, taniec, zabawa i nauka to jedne z wielu elementów zajęć. Podczas nich, dzieci zdobyły podstawową wiedzę o segregacji śmieci, zachowaniu się na przejściu dla pieszych i zasadach zachowania się w sytuacjach zagrożenia,  a także rysowały, przyklejały i kolorowały.

Balet cieszył się dużą popularnością wśród dziewczynek powyżej 5 roku życia. Uczestniczki podzielone na 6 grup spotykały się na hali sportowej, gdzie ćwiczyły podstawowe pozycje baletowe. Zajęcia przyczyniły się do ukształtowania koordynacji ruchowej i świadomości własnego ciała, a także pomogły wykształcić prawidłową postawę, która nadaje ruchom gracji. Zdobyte umiejętności na pewno zaprocentują w przyszłości!

Dla tych, których interesował inny rodzaj tańca – Gmina Trzebnica zaproponowała Taniec Nowoczesny. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2 na sali gimnastycznej. Uczestnicy spotykali się raz w tygodniu i pod okiem instruktorki, uczyły się układów tanecznych. Efekty ich treningów można było zobaczyć na deptaku tuż przed świętami, gdzie zatańczyli do świątecznej muzyki, a także podczas Majówki w Klasztorze, gdzie przed liczną publicznością jedna z grup zaprezentowała układ taneczny.  Dużo podskoków, aktywności i dobrej zabawy wypełniły każde czwartkowe popołudnie.

Sekcja szachowa jest jedną z najstarszych działających w Gminie Trzebnica. W tym roku uczestniczyło w niej 16 osób w różnym wieku. Debiuty otwarte, gra środkowa, matowanie wieżą, gry planszowe, warcaby, chińczyk to tylko niektóre z tematów zajęć. Poprzez udział w sekcji szachowej, uczestnicy rozwijali koncentrację, logiczne myślenie i odporność na stres. Podczas II Trzebnickich Dni Rodziny można było ich spotkać na Placu Pielgrzymkowym i spróbować swoich sił w naprawdę dużych rozmiarów szachach! W lipcu odbędzie się Festiwal Gier Planszowych na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Miłośnicy fotografii spotykali się na zajęciach sekcji fotograficznej, gdzie uczyli się techniki kadrowania, kompozycji, pracy z modelką, historii fotografii, reportażu, fotografii ulicznej, a także cierpliwości, która w tej dziedzinie jest niezwykle przydatna. Zajęcia odbywały się w Ratuszu, na terenie miasta i Gminy Trzebnica. Uczestnicy udział wzięli w różnych projektach, m.in. w wymianie polsko-ukraińskiej, wernisażu wystawy Winyl, Rodzina w Kadrze oraz Przylot bocianów. 

Doskonalenie warsztatu artystycznego oraz różnorodność technik (decoupage, kanzashi, upcykling, zamotki i wiele innych) gwarantowała uczestniczkom Pracownia Rękodzieła. Skupiała ona osoby bez względu na wiek,  z chęcią rozwijania zdolności manualnych i pasją tworzenia. Uczestniczki wspierały swoimi działami wiele imprez gminnych, stoisko z rękodziełem z pracowni można było odwiedzić chociażby na Kiermaszu Wielkanocnym i Święcie Sadów.

Młodzież interesująca się teatrem i sztuką improwizacji, mająca duże poczucie humoru i dystans do siebie, uczęszczała na zajęcia Teatru Improwizacji. Święto Sadów, Orszak Trzech Króli – to imprezy na których można było zobaczyć ich występy. Między innymi oni są bohaterami flash-moba „Babcia Dominika”, który zyskał dużą popularność wśród trzebniczan i nie tylko. Młodzi zdolni organizują również pokazy swoich umiejętności w trzebnickich lokalach, dając możliwość zapoznania się ze sztuką improwizacji szerszej publiczności.

Rozśpiewani młodzi trzebniczanie mieli możliwość ćwiczenia i dokształcania swojego głosu na Warsztatach Wokalnych. Poznali zasady prawidłowej emisji, wydobywania dźwięku w mowie i  śpiewie za pomocą odpowiednich ćwiczeń oddechowych i dykcyjnych. Podczas zimowej przerwy świątecznej zaśpiewali koncert świąteczny dla rodziców. Swoje umiejętności pokazali również na IV Majówce w Ogrodach Klasztornych, gdzie można było również zobaczyć uczestniczki Pracowni Stylowni.

Stylownia jest sekcją działającą najkrócej, choć prężnie się rozwija i ma 16 osobowe grono sympatyczek. Zajęcia są praktyczno-teoretyczne,  skierowane do kobiet 25+. Prowadzone w formie warsztatów spotkania co tydzień dotyczą innego, ciekawego tematu związanego  z wizerunkiem, urodą, modą i zdrowiem.

Swoje pasje i zainteresowania młodzi trzebniczanie rozwijali również na zajęciach sportowych. Mażoretki cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dziewczynek od 8 roku życia. Formacja taneczno-marszowa uświetniała swoimi pokazami niejedną imprezę gminną. Na wydarzeniach takich jak: Parada Orkiestr Dętych, II Trzebnickie Dni Rodziny można było obejrzeć pokazy uczestniczek.

Dziewczyny chętnie uczestniczyły też w treningach piłki nożnej organizowanych specjalnie dla nich na hali sportowej pod okiem instruktora. Jeden z meczy damskiej piłki odbył się z okazji Dnia Dziecka w Ujeźdźcu Wielkim. Zmierzyły się w nim dwie drużyny damskie: z Trzebnicy i z Ujeźdźca. Najmłodsi, mający w sobie niespożytkowaną ilość energii uczęszczali na Gimnastykę Korekcyjną odbywającą się również w hali sportowej. Dzieci w atmosferze zabawy, uczyły się wykonywać ćwiczenia zmniejszające wady postawy.