Gminne Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest czwartek 20 lutego
Imieniny: Anety, Lecha, Leona
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Strefa książki w ramach Dnia Dziecka, wieńczącego II Trzebnickie Dni Rodziny

31 maja 2015 w godz. 15-18 w ramach przygotowanej przez bibliotekę strefy książki uczestnicy Dnia Dziecka mogli zapoznać się z ofertą bibliotecznych zajęć, w ramach kolejnej akcji wymiany książek mogli zabrać wybrane rzez siebie lektury (wraz z pamiątkową biblioteczną pieczęcią), przeprowadzić doświadczenie fizyczne lub chemiczne, a nawet stworzyć kartkę papieru.

Specjalnie dla najmłodszych użytkowników biblioteki przygotowano biblioteczne eksperymentatorium, w którym wraz z dorosłymi opiekunami i pod ich opieką dzieci mogły zobaczyć dźwięk, a także zgasić falą akustyczną płonień świecy, poznać zasady zatapiania łodzi podwodnych, zaobserwować gwałtowną reakcję sodu z mentosów z kwasem, zawartym w coli, budując fontannę. Wykonując przygotowane przez bibliotekarzy eksperymenty,  udało się uczestnikom poznać tajniki napięcia powierzchniowego i ciśnienia hydrostatycznego, a także zapalić taki ogień, który nie tylko nie gasł pod wodą, ale to środowisko, działając niczym katalizator, reakcję spalania przyśpieszało i czyniło bardziej widowiskową. Wszystko to zaś było opatrzone bibliotekarskim komentarzem, w którym nie zabrakło fachowej wiedzy i terminologii, ale także promocji działów Nauka i Eksperymenty.

Do dyspozycji naszych czytelników bibliotekarze przygotowali także warsztat czerpania papieru, a wyrabianiu arkuszu towarzyszyła opowieść nie tylko o początkach papieru na świecie, ale przede wszystkim w Polsce.